testerQAeu_realistic_photography_of_keys_to_home__white_backgro_965456d4-5d71-4e13-aaef-ef0489456616

Gwarantowany Kredyt Mieszkaniowy

27 maja br. ruszył rządowy program, dzięki któremu kredytobiorcy będą mogli uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu bez posiadania wkładu własnego. Osoby te oczywiście muszą wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową. Jednocześnie, by mogły ubiegać się o kredyt muszą spełnić określone kryteria. Podobnie nieruchomość będąca przedmiotem transakcji. Z uwagi na sposób konstrukcji tego dofinansowania program nazywany jest „Gwarantowany Kredyt mieszkaniowy”.

Jakie warunki należy spełnić, żeby dostać kredyt bez wkładu własnego?

Osoba wnioskująca o kredyt gwarantowany nie może być właścicielem innego mieszkania. Nie dotyczy to sytuacji, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje lub więcej dzieci. Wtedy posiadane mieszkanie nie może być większe niż 50 m2 w przypadku 2 dzieci, 75 m2 przy trójce dzieci, 90 m2, gdy dzieci jest czworo. Przy pięciorgu dzieci w gospodarstwie domowym nie ma żadnego limitu powierzchni już posiadanej nieruchomości, która uniemożliwiałaby zaciągnięcie kredytu.

Na czym polegają założenia programu zwanego także „mieszkaniem bez wkładu własnego”?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest złożony z dwóch filarów. Pierwszym jest gwarancja dotycząca brakującego wkładu własnego (przynajmniej 10% ceny transakcji, nie więcej niż 20%). Kwota objęta gwarancją nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych. Drugą składową programu jest tzw. „spłata rodzinna” polegająca na nadpłacie kredytu w sytuacji, gdy w gospodarstwie domowym kredytobiorców pojawi się drugie lub kolejne dziecko. W przypadku narodzin drugiego dziecka kredytobiorcy otrzymają dopłatę w wysokości 20 tysięcy PLN, natomiast przyjście na świat trzeciego lub kolejnego potomka związane jest z dopłatą w wysokości 60 tysięcy złotych. Przy czym wysokość spłaty rodzinnej nie może przekroczyć kwoty objętej gwarancją.

Kiedy nie będzie można skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego?

Ustawa wskazuje także na sytuacje, w których potencjalny kredytobiorca nie będzie mógł skorzystać z gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy masz już nieruchomość lub posiadana przekracza limity zależne od ilości dzieci we wspólnym gospodarstwie domowym. Drugi przypadek to sytuacja, w której cena nieruchomości będącej przedmiotem transakcji przekracza limity ustawowe. Jeśli cena za metr kwadratowy będzie zbyt wysoka bank odmówi przyjęcia wniosku kredytowego w tym programie. Limity cenowe wyznaczane są na każdy kwartał osobno.

Jeśli chcesz zweryfikować czy Ty i nieruchomość, którą masz na oku kwalifikujecie się do programu Gwarantowanego Kredytu Mieszkaniowego skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania.

Comments are closed.