testerQAeu_symbol_of_fight_with_cancer_white_background_e71493de-b79a-4794-8cc3-90897452da0e

Dzień na U

Dziś będzie krótko i na temat Wiecie czym jest „Dzień na U”? To dzień, którego potrzebuje każdy i każda z nas. A w październiku szczególnie głośno o tym mówimy. Brzmi tajemniczo? Profilaktyka nowotworowa to nie żadne rocket science.

Coroczne profilaktyczne badania to przejaw dbania o siebie, który powinien stać się nawykiem każdej i każdego z nas. Naszym celem jest to, by dla Polek i Polaków było to tak samo naturalne i tak samo weszło im w krew jak chociażby wykonywane rutyny pielęgnacyjne: pójście do fryzjera, „na paznokcie”, masaż czy do siłowni. Dążymy do tego, zachęcając do wybrania jednego dnia w roku, w którym potwierdzenie zdrowia jest na pierwszym miejscu, a brak czasu nie stanowi wymówki – to właśnie Dzień na U. Bo ten raz w roku ktoś może was zastąpić – apeluje Jacek Maciejewski z Fundacji Rak’n’Roll.

To właśnie Fundacja Rak’n’Roll zainicjowała Dzień na U we współpracy z Avon kontra rak piersi. Z czasem do inicjatywy przystąpiły kolejne firmy (lista jest długa, zacna i wciąż się rozrasta), które z tej okazji postanowiły dać swoim pracownikom i pracownicom dodatkowy płatny dzień wolnego na przebadanie się.

Głośno i wyraźnie mówimy – wszystkie Panie na badanie!

W październiku przypominamy o badaniu USG piersi u kobiet. Informujemy też jak ważne jest systematyczne samobadanie. To dzięki szybkiemu zgłoszeniu się do lekarza i pilnemu rozpoczęciu leczenia możemy pokonać największego zabójcę, jakim jest rak piersi. Tak, tak – to właśnie najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Dodatkowo, oprócz USG, sugerujemy zrobić cytologię (jeśli rzadko o niej pamiętasz), mammografię, a także rentgen klatki piersiowej. Systematycznie też kontroluj swoje znamiona, a po przekroczeniu 50 roku życia sugerujemy do tej w sumie krótkiej listy dorzucić kolonoskopię. Pamiętaj też, by regularnie badać swoją krew – morfologia to proste badanie, a daje aktualny obraz Twojego stanu zdrowia.

A dla Panów także – zdrowotne macanie

Panowie też powinni się badać. Rak jąder jest równie groźny co rak piersi u kobiet. Albo może nawet gorszy, bo Panowie do lekarza idą wtedy, gdy już jest dużo za późno.

Dla naszych wspaniałych Panów lista obowiązkowych badań zawiera morfologię (mamy nadzieję, że nie pomdlejecie na widok igieł), badanie PSA po 40-stym roku życia, a po 50-siątym dodatkowo kolonoskopia. Kontroluj także swoje znamiona i raz na rok lub 2 koniecznie sprawdź jak wygląda Twoja klatka piersiowa na zdjęciu RTG. Ale podobnie jak u kobiet, jedną z najważniejszych spraw jest samobadanie. Mężczyźni powinni przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać jądra.

My także wspieramy Dzień na U!

Wspieramy jak możemy, więc informację o inicjatywie udostępniamy i z całego serca popieramy.

Więcej znajdziecie na stronie projektu.

Comments are closed.