testerQAeu_accountant_30_years_old_man_wearing_light_grey_suite_5cf1abaf-2ae8-4abe-94a0-2d1ef6974170

Ubezpieczenie OC konsultanta IT

W ostatnich latach często spotykamy się ze zjawiskiem przechodzenia ludzi związanych z IT z umów o pracę na kontrakty B2B. Jest to związane z koniecznością założenia działalności gospodarczej. I co do zasady nie ma w takim działaniu nic złego, pod warunkiem, że osoba przechodząca na taką działalność wie co na nią czyha. A jeśli ma wiedzę to odpowiednio zabezpieczy się od różnych ryzyk, np. ubezpieczeniem OC konsultanta IT.

Jakie są plusy i zagrożenia? Jak zminimalizować potencjalne ryzyko? Właśnie o tym jest dzisiejszy wpis.

Plusy i minusy kontraktów B2B

Na początek plusy. To, że osoba przechodząca na B2B będzie miała wyższe wynagrodzenie netto to najczęściej najważniejsza kwestia. Dzięki temu, że przedsiębiorca może płacić zryczałtowaną składkę na ubezpieczenia społeczne do ZUSu teoretycznie zostaje mu więcej „w kieszeni”. Taka forma współpracy pozwala też na ujmowanie kosztów, które rzeczywiście ponoszone są przez przedsiębiorcę w związku z uzyskiwaniem przychodów. Jest to także na pewno elastyczniejsza forma wykonywania pracy zawodowej niż etat.

Są też 2 spore minusy takiego funkcjonowania. Po pierwsze – ryzyko i odpowiedzialność za szkody. W przypadku umowy o pracę wysokość tej odpowiedzialności określa Kodeks Pracy i ustala ją na maksymalnie wysokość 3miesięcznego dochodu. W przypadku kontraktów zawieranych między firmami odpowiedzialność za błąd, nieterminowe oddanie source’a lub inne podobne zdarzenia określana jest np. za pomocą kwoty (wierzcie mi, nie jest to 3krotność wynagrodzenia, z reguły jest to dużo, duuuużo więcej) lub procentu przychodu kontrahenta za dany projekt. Drugim minusem jest praktyczny brak ubezpieczenia w sytuacji choroby (wiecie ile dostaje zasiłku chorobowego przedsiębiorca na L4?). O tym jak zabezpieczyć się przed utratą dochodu pisałam wcześniej (www.unovalab.com/ubezpieczenie-utraty-dochodu/). Dziś skupię się na odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC). Co ważne – takie ubezpieczenie dotyczy nie tylko przedsiębiorców na kontrakcie B2B, ale także zleceniobiorców. Tam odpowiedzialność za szkody też nie jest w żaden sposób ograniczona.

Przykład z życia wzięty – jakie mogą być konsekwencje braku OC

Jak funkcjonuje takie ubezpieczenie najlepiej opowiedzieć na konkretnym przypadku. A znam taki przypadek z mojego bardzo bliskiego otoczenia.

Spółka tworzyła narzędzie dla swojego kontrahenta. Niestety programista odpowiedzialny za jedną z funkcji zamiast znaku „<=” wprowadził w kodzie tylko „<„. Niby niewiele, prawda? Błąd został znaleziony przypadkowo po 2-ch latach działania tej funkcjonalności. Dla spółki był to jednak ogromny problem i jeszcze większy stres, gdyż błąd znalazł się w funkcji określającej podstawę naliczenia podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Ten drobny z pozoru błąd spowodował, że do dalszego działania aplikacji przyjęte były kwoty bez ostatniego dnia miesiąca. Okazało się, że różnica w podstawie podatku to około 300 milionów złotych, a niezapłacony podatek (w imieniu tysięcy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych) wynosił ponad 50 milionów złotych plus odsetki i ewentualne kary. O ile samego podatku nie można dochodzić od spółki tworzącej oprogramowanie o tyle kwotę odsetek, kar fiskalnych i ewentualnych kar umownych już jak najbardziej tak. Gdyby bohater tego przykładu miał ubezpieczenie konsultanta IT na odpowiednią sumę to stresu i trudnych rozmów można było uniknąć. Niestety spółka nie posiadała takiego ubezpieczenia przez co, by pokryć straty kontrahenta spowodowane swoim zaniedbaniem (to dłuższa historia o testowaniu) musiała zaciągnąć w krótkim czasie kredyt, który nie był ani optymalny, ani tani. Dodatkowo członkowie zarządu tej spółki musieli zastawić prywatny majątek, by otrzymać finansowanie.

Podsumowanie – OC konsultanta IT

Mam nadzieję, że powyższy przykład jasno pokazał Ci dlaczego warto mieć ubezpieczenie OC konsultanta IT. Powiedzielibyśmy, że to taki „must have” naszego świata, szczególnie w odniesieniu do osób ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem.

Jeśli chcesz porozmawiać o takim zabezpieczeniu dla Ciebie i Twojej firmy to zapraszamy do kontaktu i poznania oferty dopasowanej do Twoich potrzeb.

Comments are closed.